konsultacje prawne online

Czy konsultacje prawne online różnią się od tradycyjnych spotkań w kancelarii? Czy uzyskana pomoc zdalna jest tak samo efektywna, jak podczas tradycyjnej rozmowy? To tylko kilka pytań, które krążą w głowach zainteresowanych pomocą prawną. Często konsultacje prawne online są tańsze niż stacjonarne, co może wzbudzać podejrzenie do ich skuteczności. Jednak, czy rzeczywiście warto podchodzić pesymistycznie do tego rozwiązania, czy może warto się przekonać do tej formy pomocy, która w dzisiejszych czasach jest dość popularna i staje się czymś normalnym.

Konsultacje prawne online, czy telefoniczne?

Na wstępie należy wyjaśnić, że są to dwie odrębne usługi. Konsultacje telefoniczne jak sama nazwa wskazuje, odbywają się za pomocą rozmowy telefonicznej. Natomiast konsultacje prawne online są usługą świadczoną za pomocą poczty elektronicznej. Czyli wszystko odbywa się za pomocą wymiany maili pomiędzy interesantem a prawnikiem lub radcą prawnym. Podstawowa różnica zatem polega na formie konsultacji.

Konsultacje prawne online z reguły mają formę doraźnej pomocy i w wielu kancelariach można otrzymać pomoc również w późnych godzinach wieczornych. Jednak zalecamy nastawić się na otrzymanie maila w godzinach pracy kancelarii. Ten typ konsultacji będzie idealny dla osób, które z różnych powodów nie mogą stawić się w kancelarii, czy też stresują się rozmową telefoniczną, bądź z jakichś względów nie mogą takiej rozmowy przeprowadzić w komfortowych dla siebie warunkach. Cena również może być tutaj czynnikiem znaczącym przy wyborze formy konsultacji prawnych. Porady prawne online są najtańszą formą otrzymania pomocy prawnej wśród oferowanych usług. Dzięki czemu mogą z niej skorzystać osoby, których nie stać na wizytę w kancelarii prawnej.

Konsultacje prawne online – jak wyglądają w kancelarii Jenssen i jak się do nich przygotować?

Udzielne przez kancelarię Jenssen i nie tylko porady prawne online, to nic innego jak płatna porada w formie elektronicznej. Aby konsultacje prawne były owocne, musi zajść współpraca między prawnikiem, a klientem. W przypadku porady online i wymianie e-maili bardzo ważne jest to, aby osoba zgłaszająca się po pomoc była do konsultacji odpowiednio przygotowana. Oznacza to, że dobrą praktyką jest przygotowanie skanów wszystkich potrzebnych w sprawie dokumentów, notatek, listy pytań. Zależnie od rodzaju sprawy przydadzą się również spisane wszelkie daty, godziny, ważne dla sprawy imiona i nazwiska, adresy, czy dokumenty od innych instytucji, których dotyczy przedmiot sprawy.

Dobry radca prawny powinien w taki sposób nakierować osobę, aby po wymianie korespondencjo elektronicznej miał szeroki pogląd na sprawę i to, w jaki sposób może podjąć stosowne kroki. Należy przy tym pamiętać, że podczas konsultacji prawnych online prawnik lub radca prawny nie podaje gotowych rozwiązań, a jedynie ich zarys. Oznacza to, że zasugerowane przez niego kroki prawne, muszą być podjęte samodzielnie lub ze wsparciem prawnym.

Czym porady prawne online różnią się od tradycyjnych?

Pierwsza myśl, która przychodzi osobie z problemem na płaszczyźnie prawniczej to udanie się do kancelarii lub radcy prawnego w celu zasięgnięcia fachowej opinii i otrzymania wskazówek do rozwiązania sprawy. Pierwszą rzeczą, która odróżnia od siebie formy dostarczenia pomocy prawnej, to terminy. Stacjonarne porady prawne zazwyczaj wiążą się z oczekiwaniem na wolny termin, czasami dość odległy dla interesanta. W przypadku konsultacji prawnych online o terminy nie należy się martwić, bo pomoc można otrzymać doraźnie lub w ciągu kilku dni od zgłoszenia się ze sprawą. Druga różnica, o której wspominaliśmy już niejednokrotnie to cena. Porady prawne online i konsultacje telefoniczne są nieco tańsze niż tradycyjne spotkanie w kancelarii. Większych i znaczących różnic oprócz wymienionych nie ma. Każda porada prawna niezależnie od jej formy wykonania, powinna być rzetelna i fachowa, a udzielone wskazówki pomocne dla interesanta.