W obecnych czasach telefoniczne porady, czy porady online są na porządku dziennym. Nikogo zatem nie dziwi fakt, że taka możliwość jest również w kategorii prawniczej. Mimo wszystko wciąż dla wielu osób skorzystanie z porady prawnej staje się dylematem. Przede wszystkim zastanawiają się, co jest lepsze; telefoniczne porady prawne, czy tradycyjne konsultacje. Korzystanie z porad prawnych jest już powszechne w naszym kraju. Podczas podejmowania decyzji, warto polegać na opiniach innych i poleceniach, ale warto również być świadomym możliwości, jakie dają porady prawne przez telefon.
Telefoniczne porady prawne – czym są i ile kosztują?
Bezpośredni kontakt z prawnikiem, czy radcą prawnym to niebywała zaleta, która cechuje porady prawne przez telefon. Jest to bezpieczna namiastka spotkania w kancelarii, a jeśli interesant będzie dobrze przygotowany, to skuteczność takiej porady prawnej przez telefon jest równoważna z tradycyjnym spotkaniem. Jest to również spore ułatwienie dla osób, które wolą rozmowę telefoniczną niż spotkanie twarzą w twarz z różnych powodów. Dla niektórych brak wizji podczas spotkania to doza bezpieczeństwa i bycie we własnej strefie komfortu, której nie muszą opuszczać.
Telefoniczne porady prawne mogą pomóc w rozwiązaniu różnych problemów. Jakich dokładnie to jest już zależne od oferty kancelarii. W Jenssen tematyka porad ma bardzo szeroki zakres, bo w ich skład wchodzi 15 zagadnień z różnej gałęzi prawa np. pomoc w rozwodach, sprawy alimentacyjne, odszkodowania, spadki i inne. Takie porady prawne przez telefon zazwyczaj przynoszą oczekiwane przez interesanta rezultaty. Kluczowe jest przygotowanie dokumentów, które pomogą w sprawie, a także zrobienie sobie listy pytań, które chce zadać się prawnikowi lub radcy prawnemu. Takie przygotowanie ułatwia znacznie prowadzenie rozmowy, a także rozpoznanie sprawy.
Ceny porad prawnych przez telefon różnią się od siebie w zależności od kancelarii. Jednak minimum za rzetelną poradę prawną przez telefon trzeba zapłacić ok. 150 zł. Kwota dotyczy zazwyczaj godziny, w której omawiana jest sprawa, a także interesant otrzymuje odpowiedzi na pytania i wskazówki, które umożliwią mu poczynienie dalszych kroków w sprawie. Dlatego tak ważne jest to, co pisaliśmy wyżej – przygotowanie niezbędnych dokumentów dotyczących sprawy i listy pytań.
Zalety porad prawnych przez telefon
Oszczędność czasu, to chyba pierwsza rzecz, która każdemu zainteresowanemu przyjdzie do głowy. Nie trzeba dojeżdżać do kancelarii, można swobodnie wykonać telefon z domu. Terminy w tej formie również są o wiele bardziej dostępne niż możliwość tradycyjnego spotkania. Ponadto, co już zostało wspomniane, dla wielu osób taka forma porad prawnych będzie bardzo komfortowym rozwiązaniem ze względu na samopoczucie. Komfort psychiczny, mniejszy stres i poczucie bezpieczeństwa sprawią, że osoba zainteresowana spojrzy na swoją sytuację z dystansem. Redukcja czynniku stresogennego umożliwi także takiej osobie racjonalne myślenie, które nie będzie podyktowane stresem i obawami przed spotkaniem twarzą w twarz. Należy pamiętać, że każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje. Pomimo tego, że porady prawne niosą pomoc i są krokiem do rozwiązania problemu, to część osób czuje niewyobrażalny stres przed spotkaniem z prawnikiem, czy radcą prawnym twarzą w twarz.
Kolejną zaletą dla dużego grona interesantów jest również cena, która jest korzystna i znacznie niższa niż w przypadku tradycyjnego spotkania w kancelarii. Dla osób, które nie dysponują dużymi finansami takie porady prawne przez telefon mogą okazać się jedyną drogą uzyskania pomocy w trudnej dla nich sytuacji.